• امروز : چهارشنبه - ۵ آبان - ۱۴۰۰
  • برابر با : 21 - ربيع أول - 1443
  • برابر با : Wednesday - 27 October - 2021
کل پست ها: 66122اخبار امروز : 0
4

اجرای پاکسازی حریم مدارس و دانشگاه ها از خرده فروشان مواد مخدر

  • کد خبر : 73338
  • 28 شهریور 1400 - 8:50
اجرای پاکسازی حریم مدارس و دانشگاه ها از خرده فروشان مواد مخدر
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان رضوی گفت: در راستای اجرای طرح یاریگران زندگی با اقدامات فراگیر پیشگیرانه برای اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر ، حریم مدارس و دانشگاه ها از خرده فروشان مواد پاکسازی و برنامه های پیشگیرانه در محیط های آموزشی اجرا می شوند.

محمدحسین صالحی در جلسه کمیته فرهنگی پیشگیری شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان خراسان رضوی بیان کرد: پیشگیری از اعتیاد نخستین اولویت ستاد مبارزه با مواد مخدر است که این رویکرد به منظور افزایش دانش، ارتقاء توانمندی‏ها و ایمن سازی در لایه‏های مختلف جامعه ، توسط کمیته فرهنگی پیشگیری در استان اجرا می شود.
وی بیان داشت: با توجه به در پیش رو بودن سال تحصیلی ۱۴۰۰ در برنامه ريزي های آموزشی و فرهنگی آغاز سال تحصیلی جاری، ارائه برنامه های آموزشی و مشاوره ای پيشگيري اولیه از اعتیاد در قالب آموزش های از راه دور و مجازی برای دانش آموزان و دانشجویان اهتمام ویژه ای صورت پذیرد.
دبیر شورا افزود: در خصوص اجراي منظم و ماهانه طرح هاي پاكسازي و نظارت بر كيوسك هاي مطبوعاتي و عطاری ها واقع در حريم دانشگاهها و مدارس به منظور عدم عرضه مواد مخدر و روان گردان و عدم فعاليت سفرخانه هاي سنتي و مراكز عرضه قليان و مواد دخاني در حريم دانشگاهها و مدارس تمهيدات و تاكيد لازم صورت پذیرفته است.
صالحی گفت: در راستاي اجراي مصوبات كميته فرهنگي پيشگيري اين شورا و منطبق بر سند جامع پيشگيري اوليه از اعتياد، در محيط هاي آموزشي (مدارس و دانشگاه ) سلسله اقدامات مناسب پيشگيرانه با محوريت آموزش مهارت زندگي و اصول پيشگيري از اعتياد در مدارس و دانشگاها اجرا مي شوند. با عنايت به لزوم كنترل عوامل محيطي و رفع عوامل خطر آفرين در گرايش به اعتياد ، هم راستا با اقدامات آموزشي پيشگيري از اعتياد به عوامل خطر آفرين از جمله عرضه مواد مخدر و روان گردان نيز می بایست توجه ويژه اي شود.
وی با اشاره به تصویب و ابلاغ برنامه تحول راهبردی مبارزه با مواد مخدر در سال ۱۴۰۰و همچنین طرح یاریگران زندگی، تاکید کرد: به منظور تقویت گفتمان سازی اجتماعی و مردمی شدن امر مبارزه با بهره‏ گیری از ظرفیت سازمان مردم‏ نهاد در عرصه‏ های پیشگیری، و همچنین بهره ‏گیری از سفیران پیشگیری از اعتیاد نیز در دستور کار این شورا می باشد.
دبیر شورا با بیان این که پیشگیری اولویت همه برنامه‌های شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر است گفت: شیوع اعتیاد در خراسان رضوی ۲.۷ درصد است و از این جهت حوزه پیشگیری به عنوان یکی از مهم‌ترین حوزه‌های ما تلقی می‌شود.
دکتر مسعود فیروزی مدیر کل بهزیستی گفت: در خصوص پیامدها و مسائل پسافرایند اعتیاد، بهزیستی و دستگاه‌های عضو شورای هماهنگی، اقداماتی داشته‌اند که جدای از کار این کمیته است.
وی ادامه داد: اما مسائل پیش‌فرایندی که همان اقدامات و برنامه‌های پیشگیرانه است جزو وظایف این کمیته است که به خاطر مسائل و شرایط کرونایی در یکی دو سال اخیر کم‌رنگ‌تر شده است.
مدیر کل بهزیستی خاطر نشان کرد: شنیده می‌شود که اطلاعات اشتباه مربوط به درمان کرونا توسط مواد مخدر سنتی، در بین جوانان و نوجوانان شایع شده و این باور ممکن است به افزایش اعتیاد در این گروه سنی، دامن بزند.
رئیس کمیته فرهنگی پیشگیری شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان رضوی گفت: شورای هماهنگی از این کمیته خواسته تا در مورد شیوع اطلاعات اشتباه و همچنین تأثیر این شایعات در بالا رفتن میزان اعتیاد در دانش‌آموزان و جوانان، اقدامات پیشگیرانه داشته باشند.
وی وجود شبکه‌ی شاد را ظرفیتی برای اطلاع‌رسانی به دانش‌آموزان و والدین عنوان کرد و گفت: همچنین می‌توانیم یک پایگاه مجازی برای اطلاع‌رسانی به والدین تأسیس و مطالب و محتوای لازم را در اختیار آنها قرار دهیم تا با روش‌های صحیح و علمی جلو این شایعات و پدیده‌ی اعتیاد را بگیرند.

لینک کوتاه : http://news.dchq.ir/3/?p=73338
  • ارسال توسط :
  • منبع : روابط عمومی شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان خراسان رضوی
  • 41 بازدید
  • بدون دیدگاه