• امروز : پنج شنبه - ۱ مهر - ۱۴۰۰
  • برابر با : 16 - صفر - 1443
  • برابر با : Thursday - 23 September - 2021
کل پست ها: 65976اخبار امروز : 0
1

ضرورت استفاده هدفمند از ظرفیت شورای اسلامی شهر و شهرداری مشهد برای خدمات پیشگیری از اعتیاد

  • کد خبر : 73292
  • 24 شهریور 1400 - 10:03
ضرورت استفاده هدفمند از ظرفیت شورای اسلامی شهر و شهرداری مشهد برای خدمات پیشگیری از اعتیاد
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان خراسان رضوی در دیدار با رئیس شورای اسلامی شهر مشهد خواستار استفاده بیشتر و هدفمند تر از ظرفیت های شورای اسلامی شهر و شهرداری مشهد برای خدمات پیشگیری از اعتیاد شد.

خراسان رضوی- محمد حسین صالحی در دیدار با حسن موحدیان رئیس شورای اسلامی شهر مشهد ضمن تبریک انتصاب و آرزوی موفقیت گفت: اعتیاد بیماری است و معتادان جزیی از جامعه و شهروندان محسوب می شوند و اقداماتی که توسط دستگاه ها به خصوص شورای اسلامی شهر مشهد،شهرداری و بهزیستی برای جمع آوری، درمان و کاهش آسیب معتادان متجاهر صورت می گیرد، توانسته کرامت انسانی و اسلامی معتادین را حفظ کند که در این راستا از ابتدای سالجاری حدود ۵ هزار معتاد متجاهر در ۱۱ مرکز ماده ۱۶ و تبصره ۲ موضوع ماده ۱۶ قانون اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر این استان نگهداری و درمان شده‌اند .
وی با تشریح خسارات ها و آثار زیان بار اعتیاد در بخش های اقتصادی، انسانی و… در جامعه افزود: با توجه به جمع‌آوری و درمان معتادان متجاهر دستگاه‌های مسئول باید تکالیف خویش را بر اساس آیین‌نامه بعد از خروج معتادان انجام دهند تا معتاد بعد از خروج، ضمن برخورداری از خدمات اجتماعی و اشتغال به چرخه زندگی بازگردد.
دبیر شورا با بیان لزوم ساماندهی معتادان متجاهر و کارتن خواب گفت: معتادان کارتن خواب پس از بهبودی باید به چرخه زندگی بازگردند، لذا مسئولان دستگاه های مرتبط به ویژه شهرداری مشهد و سازمان های مردم نهاد و جامعه خیرین باید نگاه انسانی به مراکز تبصره ۱۶ ترک اعتیاد داشته باشند.
دبیر شورا افزود: با وجود تمامی اقدامات و تلاش‌های صورت گرفته در بخش مقابله با عرضه و کاهش تقاضا، متاسفانه شاخص‌ها نشان‌دهنده کاهش سن اعتیاد، گرایش اعتیاد به مواد صنعتی و روان گردان، افزایش کشفیات و افزایش تعداد مصرف‌کنندگان است که تاثیرات مخرب پدیده شوم اعتیاد بر جرائم و آسیب‌های اجتماعی و بخش سلامت جامعه می‌باشد .
وی با اشاره به اجرای طرح یاریگران زندگی توسط ستاد مبارزه با مواد مخدر خاطر نشان کرد: این طرح در سه حوزه فرهنگی و پیشگیری، درمان و کاهش آسیب معتادان و حوزه صیانت و حمایت‌های اجتماعی از بهبودیافتگان تهیه، تدوین و ابلاغ شده و با همکاری دستگاه‌های عضو شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تا پایان برنامه ششم توسعه سال ۱۴۰۰ ادامه خواهد یافت.
صالحی با بیان اینکه شاخص‌ترین کار در زمینه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و مبارزه با مواد مخدر آگاهی رسانی به عموم مردم و اقشار مختلف و طبقات گوناگون جامعه است خواستار استفاده از ظرفیت های رسانه ای و تبلیغی شهرداری مشهد برای انتقال پیام های پیشگیرانه به عموم شهروندان شد.
وی با تاکید بر آگاه‌سازی نوجوانان و جوانان نسبت به سوء مصرف مواد مخدر مواد مخدر گفت: برگزاری کلاس‌های آموزشی و گارگاه‌های پیشگیری در سطح محله های شهری مشهد به ویژه محله های آسیب خیز شهری با محوریت مبارزه با مواد مخدر نقش بسزایی در زمینه کاهش مصرف مواد مخدر خواهد داشت که در این راستا باید از ظرفیت های فرهنگسراها و سرای محلات به منظور مصون سازی شهروندان در برابر اعتیاد استفاده مناسبتر کرد.

لینک کوتاه : http://news.dchq.ir/3/?p=73292
  • ارسال توسط :
  • منبع : روابط عمومی شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان خراسان رضوی
  • 27 بازدید
  • بدون دیدگاه