• امروز : چهارشنبه - ۵ آبان - ۱۴۰۰
  • برابر با : 21 - ربيع أول - 1443
  • برابر با : Wednesday - 27 October - 2021
کل پست ها: 66122اخبار امروز : 0
1

لزوم توجه ویژه به مشکلات کمپ‌های ترک اعتیاد

  • کد خبر : 73258
  • 24 شهریور 1400 - 9:18
لزوم توجه ویژه به مشکلات کمپ‌های ترک اعتیاد
استاندار کردستان بر توجه ویژه به مشکلات کمپ‌ها و استفاده از تجربیات مدیران در بحث درمان و بازپروی بیماران تاکید کرد و گفت: همه باید در بحث مبارزه با مواد مخدر و درمان بیماران معتاد حضور فعال و مشارکت حداکثری داشته باشند.

کردستان- سومین جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان کردستان به ریاست مهندس مرادنیا استاندار و رئیس شورای هماهنگی استان و با حضور سردار آزادی دبیر شورا و فرمانده انتظامی استان، فرماندار سنندج و سایر مسئولین استانی در سالن جلسات شهدای گمنام استانداری کردستان برگزار شد.
مرادنیا در این جلسه گفت: مشکل معتادین متجاهر مشکلی اساسی نه فقط برای استان کردستان بلکه برای کل کشور است که برای حل و فصل آن باید چاره ای اساسی اندیشید، یکی از کارهای موثری که در این زمینه می شود انجام داد حضور فعال و حداکثری تمامی نهاد ها، ارگان ها و متولیان امر است که علی رغم مشارکت همه این عزیزان، باید به شکل ویژه تر و پررنگ تری در این مقوله وارد شوند.
وی با بیان اینکه نباید متجاهرین را بعد از خروج از مراکز درمانی به حال خود رها کرد، اظهار داشت: باید کاری کنیم که خانواده‌ها نیز با تمام وجود پای کار بیایند. نباید خانواده ای بعد از اینکه فرزند خود را در گرداب اعتیاد دید آن را رها کند بلکه باید در کنار اقدامات درمانی با تمام وجود از آنها حمایت کنند تا زمینه بازگشت انها به زندگی عادی را فراهم شود. ما نیز به نوبه خود باید مراقبت بعد از خروج آنها را تکمیل کنیم و با ایجاد زمینه اشتغال پایدار آنها در مراکز تولیدی و صنعتی مانع از لغزش مجدد آنها و گرفتار شدن دوباره آنها به منجلاب اعتیاد باشیم.
استاندار افزود: من از نقش شورای شهر سنندج در ساماندهی معتادین متجاهر تشکر می کنم و امیدوارم که شورای شهر جدید در آینده نیز بیش از پیش یار و یاور متولیان امر مبارزه با مواد مخدر و جمع آوری و ساماندهی متجاهرین باشد، همچنین دستگاه های فرهنگی استان نیز باید بیش از گذشته پای کار باشند و در راستای پیشگیری از موازی کاری و هدر رفت منابع و امکانات نیز تیم غربالگری باید هرچه سریعتر نسبت به شناسایی آمار دقیق متجاهرین در سطح استان اقدام کند تا از پذیرش تکراری بیش از ۳ دفعه فرد متجاهر در مراکز درمانی پرهیز شود چرا که بر اساس قانون تبصره ۳ ماده ۱۶ فرد متجاهر در بار سوم دستگیری باید به زندان معرفی شود.
همچنین سردار علی آزادی دبیر شورا گفت: به نوبه خود از کسانی که دغدغه بحث اعتیاد را دارند و نیز نگران و پیگیر وضعیت افرادی که گریبانگیر این معظل هستند تقدیر و تشکر می کنم؛ خصوصا از مدیران کمپ ها که پرچمدار درمان و سم زدایی بیماران معتاد می باشند. پروسه درمان یک بیمار معتاد بسیار حساس است و کسی می تواند با تمام وجود لمس کند که یک معتاد چه میکشد که خود درد کشیده ی این مسیر بوده باشد و با تمام وجود معضلات این بیماری را لمس کرده باشد، لذا ما نیز به عنوان متولیان امر با تمام توان کمپ ها و مراکز درمانی را حمایت کرده و در حل مشکلات آنها لحظه ای درنگ نخواهیم کرد.
وی با اشاره به اقدامات مقابله ای نیروی انتظامی تصریح کرد: جمع کل مواد مخدری که در مدت ۵ ماه و ۱۵ روز سپری شده از سال جاری، کشف شده ۸۱۵ کیلوگرم بوده است که نسبت مدت مشابه سال قبل ۳ درصد افزایش کشفیات را شاهد هستیم، همچنین تعداد افراد دستگیر شده ۱۶۹۵ نفر است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۶ درصد افزایش را نشان می دهد. بر همین اساس این افراد شامل قاچاقچی، توزیع کننده، خرده فروش، حمل کننده و نگهدارنده و معتاد بوده اند و از این تعداد ۷۵۱ نفر معتاد بوده اند و در حوزه کشفیات مواد پیشساز هم ۵۲۵ کیلوگرم کشفیات داشته‌ایم.
سرهنگ یاوری رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر استان کردستان نیز گفت: متاسفانه آمارهای ضد و نقیضی از تعداد متجاهرین استان اعلام می شود که جا دارد بانک اطلاعاتی دقیق و منسجمی در این زمینه داشته باشیم.
وی افزود: پلیس آمادگی این را دارد که در کمتر از ۲۴ ساعت تمامی متجاهرین سطح شهر را جمع آوری نماید اما قبل از آن باید فکری برای جا و مکان آنان بشود چرا که کمپ های تبصره ۲ ذیل ماده ۱۶ ما در حال حاضر ظرفیت پذیرش چنین حجمی از متجاهرین را ندارند.

لینک کوتاه : http://news.dchq.ir/3/?p=73258
  • ارسال توسط :
  • منبع : روابط عمومی شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان کردستان
  • 33 بازدید
  • بدون دیدگاه