• امروز : پنج شنبه - ۱ مهر - ۱۴۰۰
  • برابر با : 16 - صفر - 1443
  • برابر با : Thursday - 23 September - 2021
کل پست ها: 65976اخبار امروز : 0
2

لزوم استفاده از قابلیت های فضای مجازی برای گسترش برنامه های پیشگیری از اعتیاد

  • کد خبر : 73186
  • 20 شهریور 1400 - 9:53
لزوم استفاده از قابلیت های فضای مجازی برای گسترش برنامه های پیشگیری از اعتیاد
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان رضوی گفت: با توجه به شرایط کنونی استان به لحاظ شیوع بیماری کرونا، فعالیت های پیشگیرانه با بهره گیری از ظرفیت و قابلیت های فضای مجازی در سطح استان گسترش می یابد.

محمد حسین صالحی در جلسه تخصصی فرهنگی پیشگیری از اعتیاد استان گفت: یکی از راه های پیشگیری از سوء مصرف مواد مخدر و جلوگیری از اعتیاد جوانان و نوجوانان، آگاه شدن اقشارجامعه و خانواده ها از مضرات مواد، زمینه های اعتیاد و نقش هر یک از آنها در جلوگیری از اعتیاد فرزندان و اطرافیانشان است؛ زیرا پیشگیری از اعتیاد به مراتب آسان تر و مفیدتر از درمان شخصی معتاد است.
وی پیشگیری از اعتیاد را نخستین اولویت ستاد مبارزه با مواد مخدر دانست و بیان کرد: رویکرد پیشگیری اولیه از اعتیاد به منظور افزایش دانش و آگاهی، ارتقاء توانمندی‏های روانی- اجتماعی و ایمن سازی در لایه‏های مختلف جامعه به خصوص در نوجوانان و جوانان ، جزء اولین اولویت راهبردی ستاد مبارزه با مواد مخدر می‏ باشد و در استان نیز برنامه های پیشگیرانه توسط کمیته فرهنگی پیشگیری اجرا خواهد شد.
دبیر شورا تصریح کرد: در حوزه پیشگیری، اولویت کار ، اجتماعی شدن مبارزه است. با همکاری آموزش و پرورش تعدادی از مدارس زیر پوشش طرح یاری گران زندگی قرار گرفت که امید است با اجرای برنامه توانمندسازی از طریق آگاه سازی و اطلاع ‏رسانی، آموزش مهارت‏ های زندگی، ترویج رفتارهای سالم و مدل زندگی مناسب، جلب مشارکت‏ های دانش آموزان و تقویت فعالیت‏های داوطلبانه علیه مصرف مواد ، آموزش سبک فرزند پروری ویژه والدین و بهره ‏گیری از ظرفیت معلمان و مربیان در کلاس‏های درس، اقدام مناسبی برای گسترش برنامه های پیشگیری اولیه از اعتیاد در کانون‏ های مدرسه و خانواده صورت پذیرد.
صالحی گفت: برنامه هاي آموزشي پيشگيري از آسيب هاي اجتماعي و مشاوره اي در قالب آموزش هاي مجازي از شبكه اجتماعي دانش آموزان(شاد) ، تولید محتوای آموزشی پیشگیری از اعتیاد در کانال های آموزشی مدارس مجری طرح یاری گران زندگی و تولید محتوای آموزشی مهارت زندگی و انتشار در بستر فضای مجازی ویژه دانشجویان منطقه ۹ در محیط های آموزشی صورت گرفته است.
وی افزود: ارائه برنامه های پیشگیری از اعتیاد و سبک زندگی سالم در ماه مبارک رمضان و محرم به دوصورت مجازی و حضوری توسط ائمه جماعات و مبلغین مذهبی ، تولید موشن گرافی و پوستر با موضوع پیشگیری از اعتیاد و بازنشر در فضای مجازی و برگزاری وبینارهای آموزشی پیشگیرانه برای کارگران ، کارگاه های آموزشی مجازی مهارت های زندگی به صورت هفتگی برای شهروندان در فرهنگسراها از دیگر برنامه های استان در حوزه پیشگیری از اعتیاد بوده است.
دبیر شورا با بیان این که پیشگیری اولویت همه برنامه‌های شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر است گفت: شیوع اعتیاد در خراسان رضوی ۲.۷ درصد است و از این جهت حوزه پیشگیری به عنوان یکی از مهم‌ترین حوزه‌های ما تلقی می‌شود. در حوزه پیشگیری از اعتیاد در دانش آموزان ودانشجویان، محیط های کارگری و عموم جامعه هم برنامه داریم که در فضای واقعی یا مجازی برنامه‌ها را انجام خواهیم داد.
صالحی افزود: برای توسعه مشارکت حوزه دین در بحث پیشگیری و درمان جلساتی با نمایندگان آستان قدس رضوی ، حوزه‌های علمیه، دفتر و سازمان تبلیغات اسلامی و مرکز رسیدگی به امور مسجد برگزار شده است و جلب مشارکت دینی را به صورت جدی دنبال می‌کنیم و کارهای هماهنگی آن در حال انجام است. همچنین از ظرفیت نقش هنرمندان در این راه استفاده می‌کنیم و به این منظور با انجمن‌های هنری جلساتی داشته‌ایم تا برنامه‌های خود را در حوزه هنر نمایشی، تجسمی و شعر مشخص کنند.

لینک کوتاه : http://news.dchq.ir/3/?p=73186
  • ارسال توسط :
  • منبع : روابط عمومی شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان خراسان رضوی
  • 30 بازدید
  • بدون دیدگاه