• امروز : پنج شنبه - ۱ مهر - ۱۴۰۰
  • برابر با : 16 - صفر - 1443
  • برابر با : Thursday - 23 September - 2021
کل پست ها: 65976اخبار امروز : 0
6
استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مطرح کرد؛

علائم مسمومیت با آمفتامین ها و مواد محرک

  • کد خبر : 72770
  • 16 مرداد 1400 - 8:54
علائم مسمومیت با آمفتامین ها و مواد محرک
استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در کنفرانس تعامل و اعتماد سازی آسیا CICA به تبیین راه های تشخیص و درمان مسمومیت های حاد ناشی از سوءمصرف مواد پرداخت.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، کنفرانس تعامل و اعتماد سازی آسیا CICAبا موضوع درمان و کاهش آسیب‌های ناشی از اعتیاد به مواد به میزبانی ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور ۱۳ مرداد ۱۴۰۰ در محل مرکز مشاوره دانشگاه تهران برگزار شد.

در این کنفرانس یک روزه که با حضور نمایندگانی از کشورهای مختلف برگزار شد، راه کارهای درمان و کاهش آسیب‌های ناشی از اعتیاد در کشورهای عضو تعامل و اعتمادسازی آسیا مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

شاهین شادنیا استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در این نشست گفت: بر اساس گزارشات بین المللی در کشورهای قاره آسیا سوءمصرف ترکیباتی نظیر مواد مخدر افیونی و مواد محرک به ویژه آمفتامین و مشتقات آن و مواد توهم زا مثل حشیش و ماری جوآنا رواج بیشتری دارد و در نتیجه موارد مسمومیت با این ترکیبات نیز بیشتر مشاهده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در کشور ما نیز موارد مسمومیت با ترکیبات مذکور دیده می‌شود به بحث و بررسی در خصوص تشخیص و درمان مسمومیت با مواد افیونی و مواد محرک به ویژه آمفتامین و مشتقات آن پرداخت و افزود: بیماری که با علائمی نظیر کاهش سطح هوشیاری، دپرسیون تنفسی و کاهش سایز مردمک‌ها مراجعه می‌کند مشکوک به مسمومیت با مواد مخدر افیونی یا اپیوئیدها است. همچنین در مورد بیمارانی که با خواب آلودگی تا کما، بی قراری، تشنج، افزایش ضربان قلب و فشارخون مراجعه می‌کنند معمولاً تشخیص مسمومیت با مواد محرک نظیر آمفتامین، متافتامین یا شیشه مطرح می‌شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر اینکه درمان این بیماران بر اساس تشخیص بالینی سریعاً آغاز می‌شود، خاطرنشان کرد: گرچه تأیید تشخیص‌های بالینی با روش‌های آزمایشگاهی نیز امکان پذیر است اما اولویت دارد که به محض تشخیص بالینی مسمومیت بیمار اقدامات درمانی برای نجات جانش آغاز شود.

شادنیا با توجه به تجارب و دانش ارزنده کشور در حوزه مبارزه با مواد مخدر برگزاری چنین کنفرانس‌هایی به میزبانی ایران را فرصتی مناسب برای تبادل تجربه و دانش، هم افزایی و افزایش تعاملات بین المللی با کشورهای منطقه و همسایه در زمینه درمان و کاهش آسیب‌های ناشی از اعتیاد به مواد مخدر برشمرد.

لینک کوتاه : http://news.dchq.ir/3/?p=72770