• امروز : پنج شنبه - ۱ مهر - ۱۴۰۰
  • برابر با : 16 - صفر - 1443
  • برابر با : Thursday - 23 September - 2021
کل پست ها: 65976اخبار امروز : 0
7
معاون وزیر کار:

برنامه ارتقاء سلامت کارگران وارد مرحله سوم شد

  • کد خبر : 72556
  • 27 تیر 1400 - 8:25
برنامه ارتقاء سلامت کارگران وارد مرحله سوم شد
معاون اجتماعی و فرهنگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از آغاز مرحله سوم برنامه ملی کاج (ارتقاء سلامت کارگران جامعه) خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ابراهیم صادقی فر در نشست هم اندیشی دست اندرکاران ستادی و اجرایی و اعضای گروه پروژه ملی کاج که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، هدف از این نشست را آماده سازی و تبیین ابعاد مختلف طرح، تعیین اولویت‌ها و انتظارات و آغاز مرحله سوم آن در سال ۱۴۰۰ عنوان و بر ضرورت و اهمیت تدوام اجرای برنامه‌های مداخلاتی برای کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی در محیط‌های کارگری تاکید کرد.

معاون اجتماعی و فرهنگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با ابراز امیدواری از افزایش جمعیت تحت پوشش طرح به تمام بنگاه‌های اقتصادی دارای ۵۰ تا ۵۰۰ کارکن، و همچنین راه اندازی خانه‌های بهداشت کارگری در این دسته از بنگاه‌ها، گسترش قلمرو طرح به بنگاه‌های زیر ۵۰ نفر کارکن را حیاتی و مهم توصیف کرد.‌

صادقی فر اظهار داشت: در تفاهمی که با سازمان نظام روانشناسی و مشاوره انجام شده است، توانمندسازی بهبان ها برای ارائه سطحی از خدمات روانشناختی و مشاوره‌ای به کارگران به صورت رایگان در سطح بنگاه‌ها در نظر گرفته شده است.

معاون اجتماعی و فرهنگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: برای اجرای برنامه ارتقای سلامت کارگران، تقویت تیم پروژه کاج و همچنین پایدارسازی منابع اعتباری و راه اندازی سامانه خانه‌های بهداشت کارگری در اولویت قرار دارد.

صادقی فر اعلام کرد: معاونت امور اجتماعی و فرهنگی موضوع تبادل اطلاعات و اشتراک گذاری یافته‌های طرح ملی کاج را با سازمان بین المللی کار در دستور کار خود دارد.

وی تاکید کرد: مشارکت طلبی محققین و کارشناسان برای راه اندازی نهضت فراگیر ارتقا مولفه‌های فرهنگی اجتماعی، برای لحاظ کردن موضوع سلامت کارگران در برنامه هفتم توسعه ضروری است.

پوشش یک هزار و ۸۰۰ محیط کار از سال ۹۶ تا ۹۹ در طرح ملی کاج

در این نشست محمد صادقیان مدیرکل امور اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز با اشاره به رویکرد اصلی طرح ملی کاج که دانش افزایی، آگاهی بخشی و اصلاح و بهبود نگرش‌ها و ذهنیات است، ویژگی‌های طرح ملی کاج را برشمرد.

وی با بیان اینکه طرح کاج امروز تبدیل به یک برنامه اجرایی و نتیجه مند شده است افزود: طی سالهای ۹۶ تا ۹۹ نزدیک به ۱۸۰۰ محل کار، تحت پوشش برنامه‌های آموزش سبک زندگی سالم قرار گرفته است.‌

وی گفت: با ارزیابی سبک زندگی کارگر، کارت سبک زندگی و موضوع مشاوره و ارجاع مورد نظر قرار گرفته است و همچنین مطابق بسته‌های سوم موضوع آموزش کارفرمایان برای سیاستگذاری انجام مداخلات در محیط‌های کاری توسط آنان (در ابعادی مثل؛ توسعه امور ورزشی، رفع تبعیض در حقوق، کاهش خشونت در محیط کار و …) و بسته‌های چهارم، شناسایی افراد مصرف کننده مواد و درمان آنها در دستور کار قرار گرفته است.

صادقیان گفت: اگرچه شیوه نامه رویارویی کارفرمایان با افراد مصرف کننده به تصویب ستاد مبارزه با مواد مخدر رسید اما بنا بر عللی از جمله شرایط کرونایی کشور و نیز عدم تخصیص و ابلاغ اعتبارات مربوطه توسط ستاد، پیشبرد طرح با اختلال روبرو شده است‌.

مدیرکل امور اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: بنیان این طرح ملی بر اقدامات شناختی و شواهد معتبر علمی مبتنی است، جامعیت خدمات و نگاه همه جانبه، روشمندی، بهره گیری از ظرفیت جامعه علمی و نخبگان علمی کشور، توجه به مشارکت ذینفعان به خصوص کارفرمایان و کارگران، پوشش محیط کار به عنوان محیطی قانونمند، بهره گیری از تجارب انباشته موجود به ویژه اقدامات پیشگیرانه در سایر محیط‌ها بخشی از ویژگی‌های آن است.

مدیر کل امور اجتماعی اظهار داشت: در سال گذشته در حوزه سلامت کارگران، دستاوردهای خوبی داشتیم از جمله اینکه با توسعه زیرساخت‌های بهداشتی و ایجاد خانه‌های بهداشت کارگری در بنگاه‌ها توانستیم از کارگران در برابر کرونا محافظت کنیم و همچنین برای اولین بار رتبه بندی کارفرمایان سلامت محور و تقدیر از آنان و نیز شناسایی و تشویق کارفرمایان حوزه مسئولیت پذیری اجتماعی در مقابله با کرونا را در حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مقامات کشوری اجرایی کردیم.

گفتنی است، طبق برنامه ریزی انجام شده، به زودی، تفاهم نامه همکاری بین پژوهشگاه علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی تهران و معاونت فرهنگی اجتماعی در راستای حفظ و ارتقا سلامتی نیروی کار منعقد خواهد شد.

لینک کوتاه : http://news.dchq.ir/3/?p=72556