• امروز : چهارشنبه - ۲۶ مرداد - ۱۴۰۱
  • برابر با : 20 - محرم - 1444
  • برابر با : Wednesday - 17 August - 2022
کل پست ها: 67527اخبار امروز : 11
19

پایانی بر قصه مواد مخدر با فناوری نانو/ تولید داروی ترک اعتیاد ایرانی

  • کد خبر : 72320
  • 14 تیر 1400 - 9:24
پایانی بر قصه مواد مخدر با فناوری نانو/ تولید داروی ترک اعتیاد ایرانی
یک شرکت دانش‌بنیان با استفاده از فناوری میکروسفر پلیمری موفق به تولید دارویی برای ترک اعتیاد شده است.

گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا، یک شرکت دانش‌بنیان ایرانی موفق به بومی‌سازی داروی نوین ترک اعتیاد شده که یکی از کمبودهای دارویی کشور را در این حوزه رفع کرده است. این محصول حاصل ۹ سال کار تحقیقاتی است و پس از اخذ مجوزهای لازم از سازمان غذا و دارو وارد بازار کشور شده و در بیشتر کلان‌شهرهای کشور یافت می‌شود. این دارو به صورت عضلانی به بیمار تزریق شده و میل به مصرف مواد مخدر را کاهش می‌دهد. حتی در صورتی که بیمار مواد مصرف کند نیز این دارو مانع از رسیدن به نشئگی می‌شود.

این دارو شیوه جدیدی در درمان اعتیاد به شمار می‌رود و سبد داروهای درمان اعتیاد کشور را تکمیل کرده است. نمونه اصلی این دارو متعلق به آمریکاست که هزینه تزریق ماهانه آن هزار و ۲۰۰ دلار است. قیمت بالای این دارو از یک سو و نوسانات ارزی از سوی دیگر باعث شده که نمونه آمریکایی مناسب بیماران معتاد کشور نباشد. جمعیت افراد درگیر اعتیاد در ایران به طور قابل‌توجهی زیاد است، بنابراین ارائه گزینه‌های درمانی راهبردی در کشور از اهمیت بالایی برخوردار است.

مزایای داروی ایرانی ترک اعتیاد چیست؟
به گفته نوید گودرزی، پزشک داروساز و مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان تولیدکننده داروی ترک اعتیاد؛ این دارو در مقایسه با نمونه آمریکایی قیمت بسیار پایینی دارد. از سوی دیگر کمپانی آمریکایی این داروی نوین را به کشورهای حوزه خاورمیانه نمی‌فروشد. پس از دستیابی محققان ایرانی به دانش ساخت این داروی ترک اعتیاد و تولید آن به همت یکی از شرکت دانش‌بنیان فعال در حوزه دارو، بسیاری از کشورهای همسایه تقاضای صادرات آن را کرده‌اند. این دارو دو مورد مصرف اصلی دارد که شامل ترک اعتیاد به مواد اپیوئیدی از جمله تریاک، مورفین، هروئین، کدئین، ترومادول و مشتقات تریاک و ترک اعتیاد به الکل می‌شود. این دارو علاوه‌ بر ترک اعتیاد مواد اپیوئیدی در ترک اعتیاد نوشیدنی‌های الکل نیز کاربرد دارد. در ایران ۶۰۰ هزار معتاد به الکل وجود دارد که این دارو می‌تواند یکی از گزینه‌های اصلی درمان آنها باشد.

شیوه مصرف داروی ایرانی ترک اعتیاد
زمانی که این دارو برای نخستین بار به بیمار تزریق می‌شود باید دو هفته از آخرین تزریق گذشته باشد. پزشک می‌تواند با انجام تست ساده‌ای از پاک بودن ده هفته‌ای بیمار اطمینان حاصل کند. پس از تزریق دُز اول، این دارو ۲۸ تا ۳۰ روز در خون بیمار باقی می‌ماند. دُز دوم پس از ۳۰ روز تزریق می‌شود. دوره درمان حداقل باید ۶ ماه طول بکشد، به عبارت دیگر ۶ بار باید تزریق شود. در مواردی که اعتیاد سنگین باشد نیز دوره باید تا یک سال ادامه داشته باشد و ۱۲ بار تزریق انجام شود.

به گفته گودرزی؛ از آنجایی که اثربخشی این دارو بسیار بالاست، وسوسه به مصرف مواد مخدر در بیمار پس از یک تا دو بار تزریق به شدت کاهش می‌یابد و فرد حالت نشئگی را تجربه نمی‌کند. بنابراین فکر می‌کند که ترک کرده و تصمیم بر قطع روند درمان می‌گیرد. این امر یکی از معضل‌های این روش درمانی به شمار می‌رود چراکه بیمار معتاد پس از مدتی دوباره به مصرف روی می‌آورد. جمعیت هدف این دارو گروه‌های خاصی هستند که شامل افراد زیر ۳۵ سال و افرادی با دوره اعتیاد زیر یک سال می‌شود. افراد مستقر در کمپ‌های اعتیاد که بدن پاکی دارند و افراد معتادی که از زندان آزاد می‌شوند نیز در جمعیت هدف این دارو قرار می‌گیرند. در حال حاضر متادون و اکسی مورفون از گزینه‌های اصلی درمان اعتیاد در کشور هستند اما هر دو نوعی مخدر به شمار می‌روند. این در حالی است که داروی ایرانی ترک اعتیاد مخدر نبوده و هیچ‌گونه عوارض جانبی برای فرد ندارد.

استفاده از فناوری نانو در ساخت داروی ترک اعتیاد
فناوری به کار رفته در ساخت این داروی ایرانی ترک اعتیاد میکروسفرهای پلیمری نام دارد که شبیه به فناوری نانو است. در این روش دارو به صورت ذره‌ای درآمده و داخل گلوله‌های درشتی به نام میکروسفر قرار می‌گیرد. این گلوله‌ها از طریق تزریق وارد بدن بیمار شده، به مرور زمان تجزیه شده و دارو در بدن تجزیه می‌شود. با استفاده از این روش دارو یک ماه در بدن باقی می‌ماند. پیش از این بیماران معتاد برای ترک اعتیاد کپسول می‌خوردند که روش موفقی نیست چراکه بیمار کپسول را به صورت مرتب مصرف نمی‌کند و درنهایت دوباره به مصرف روی می‌آورد.

استفاده از ایمپلنت یکی دیگر از روش‌های ترک اعتیاد بود که ایمپلنت زیرپوست بازو یا شکم قرار می‌گیرد و یک تا سه ماه اثربخشی دارد. با این حال در این روش بیمار معتاد می‌داند که ایمپلنت مانع از رسیدن به حالت نشئگی می‌شود، بنابراین پوست را تیغ زده و آن را خارج می‌کرد. داروی ایرانی ترک اعتیاد این مشکلات را ندارد و یک بار در ماه تزریق می‌شود. بیمار قادر به حذف آن نیست و اثر آن تا ۳۰ روز در بدن باقی می‌ماند که این امر منجر به تغییر مسیر مغزی در خصوص اعتیاد می‌شود.

میکروسفر پلیمر یا دارورسانی آهسته رهش نوعی فناوری لبه علم است که تنها چند کشور در جهان دانش آن را در اختیار دارند. اثربخشی این روش به صورت بلند مدت در بدن باقی می‌ماند که شاخص‌ترین مزیت آن به شمار می‌رود. شرکت دانش‌بنیان تولیدکننده داروی ایرانی ترک اعتیاد با استفاده از این فناوری داروی مخصوصی برای تسکین درد مفاصل افراد سالمند تولید کرده که زمستان امسال وارد بازار می‌شود. این دارو که حاوی کورتون است، به صورت مستقیم وارد مفصل بیمار می‌شود. اثربخشی این دارو سه ماه است و کورتون آن برخلاف کورتون‌های معمولی جذب خون نمی‌شود و داخل مفصل باقی می‌ماند. بدین‌ترتیب افراد مبتلا به دیابت نیز نگرانی در خصوص تزریق کورتون ندارند.

لینک کوتاه : http://news.dchq.ir/3/?p=72320