• امروز : چهارشنبه - ۲۵ فروردین - ۱۴۰۰
  • برابر با : 3 - رمضان - 1442
  • برابر با : Wednesday - 14 April - 2021
کل پست ها: 65208اخبار امروز : 0
1

مقابله با موادمخدر به مسئولیت فردی و ملی تبدیل شود

  • کد خبر : 69513
  • 17 فروردین 1400 - 14:39
مقابله با موادمخدر به مسئولیت فردی و ملی تبدیل شود
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه باید تلاش کرد مقابله با موادمخدر به مسئولیت فردی و ملی تبدیل شود، گفت: تک تک افراد جامعه، باید احساس مسئولیت فردی و اجتماعی نسبت به این امر داشته باشند و بدانند که اعتیاد کم خطر تر از کرونا نیست.

سید عباس صالحی صبح امروز در اختتامیه مجازی جشنواره یاریگران زندگی گفت: برای مبارزه با موادمخدر، دو مسئله حائز اهمیت است؛ مسئله اول، تبدیل کردن مبارزه با موادمخدر از یک مسئله سازمانی و نهادی به یک مسئله ملی است به این معنا که تک تک افراد جامعه، احساس مسئولیت فردی و اجتماعی نسبت به این امر داشته باشند و همه سازمان‌ها و نهادهای اجتماعی نیز بخشی از مسئولیت اجتماعی خود را معطوف به این حوزه کنند.
وی در ادامه؛ مسئله دوم را تعریف رویکردها و اولویت‌بندی رویکردها خواند و ادامه داد: سه رویکرد امنیتی – انتظامی، پزشکی – درمانی و پیشگیری – بهداشتی در حوزه مبارزه با موادمخدر بسیار مهم هستند اما تبیین نقطه استقرار و اولویت‌گذاری مخصوصاً جبران تأخیر بسیار مهم‌تر است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: با توجه به این سه رویکرد، برای اینکه بحث مبارزه موادمخدر تبدیل به مسئله فراگیر مسئولیت اجتماعی، فردی و سازمانی تبدیل شود باید دامنه بحث موادمخدر را از قالب‌های گوناگون بررسی کنیم تا احساس مسئولیت اجتماعی‌ در افراد ایجاد شود.
صالحی با بیان اینکه موادمخدر مسئله‌ای چند وجهی است؛ افزود: این چند وجهی بودن عمق و گستره مسئله را بیشتر می‌کند و از لحاظ گستره جمعیتی به غیر از بیش از دو میلیون معتاد، حداقل هشت تا ۱۰ میلیون نفر از افراد جامعه را با بحث موادمخدر درگیر می‌کند و از لحاظ فردی نیز عوارض جسمانی و شیوع بیماری بسیاری دارد تا آنجا که مرگ و میرهای ناشی از موادمخدر چشمگیر است.
وی اذعان داشت: اعتیاد در گسترش بیماری‌های روانی و روحی تأثیرات وسیعی دارد و ضعف اراده و اعتماد به نفس را به دنبال دارد، وقتی موادمخدر را در فضای فردی نگاه می‌کنیم با دامنه وسیعی از پیامدها و آسیب‌ها آن را می‌بینیم و در حوزه جمعی هم پیامدهای آن بقدری گسترده است که نمونه آن، تأثیر بر اقتصاد خرد و کلان و معیشت خانوار، بیکاری و عوارض اقتصادی و کاهش نرخ بهره‌وری می‌باشد.
صالحی گفت: در حوزه اجتماعی، آسیب اعتیاد قابل توجه تر و ملموس تر است و در ایجاد ناامنی اجتماعی نقش برجسته‌ای دارد. اعتیاد در سرقت خرد، ۴۰ درصد، خشونت‌های خانوادگی و همسر آزاری ۶۵ درصد، کودک‌آزاری۳۰ درصد، قتل‌های عمد ۲۵ درصد، نزاع و خشونت ۲۳ درصد و طلاق ۵۰ درصد تأثیرگذار است.
وی تأکید کرد: باید تلاش کرد که مقابله با موادمخدر به مسئولیت فردی و ملی تبدیل شود و این امر وقتی میسر است که این دامنه در باور تک تک افراد و در باور، معرفت و احساس آنان نهادینه شود و هر فردی مانند درد کرونا، درد اعتیاد را حس کند که نجات حتی یک فرد در جامعه نیز مهم است.
وزیر ارشاد بیان کرد: در حوزه فرهنگی و پیشگیری، تلاش شد که این باور ملی ایجاد شود که اعتیاد کم خطرتر از کرونا نیست و رویکرد پیشگیری بیش از گذشته مورد اهتمام قرار گیرد؛ در حوزه پیشگیری باید اطلاعات صحیح را جایگزین اطلاعات غلط کنیم و تمامی گزاره‌های غلط را بزداییم.
صالحی در پایان افزود: جشنواره یاریگران زندگی با نگاه پیشگیری معرفتی برگزار شد اما جا دارد نکات بیشتری مورد توجه قرار گیرد به‌عنوان نمونه در فضای کارهای سینمایی و مستند باید مطالعات و آسیب‌شناسی‌ها از عامه‌گرایی به نگاه عمقی تبدیل شود. همچنین نگاه تحلیل‌گرایی در این حوزه کمرنگ است و باید بتوانیم تیپ‌های مختلف اعتیاد را به معرض نمایش بگذاریم.
گفتنی است؛ جشنواره یاریگران زندگی به همت ستاد مبارزه با موادمخدر و با هدف آشناسازی هنرمندان و کسانی که تولیدکننده هنر هستند با گفتمان یاریگران زندگی و تولید فعالیت فرهنگی و هنری با رویکرد پیشگیری اولیه از اعتیاد به صورت مجازی از سال گذشته آغاز شد که از مجموع ده هزار اثر ارسالی ۵۰۰ اثر در بخش‌های مختلف داوری شدند و در نهایت به ۳۱ اثر جوایزی اهدا شد.

لینک کوتاه : http://news.dchq.ir/3/?p=69513
  • ارسال توسط :
  • منبع : روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر
  • 48 بازدید
  • بدون دیدگاه