• امروز : چهارشنبه - ۲۵ فروردین - ۱۴۰۰
  • برابر با : 3 - رمضان - 1442
  • برابر با : Wednesday - 14 April - 2021
کل پست ها: 65208اخبار امروز : 0
1

کشف محموله بزرگ مواد مخدر در غرب عراق

  • کد خبر : 69472
  • 17 فروردین 1400 - 8:34
کشف محموله بزرگ مواد مخدر در غرب عراق
با دستگیری بزرگترین قاچاقچی غرب عراق محموله عظیمی از مواد مخدر ضبط شد؛ این دومین کشف مواد افیونی وارده از کشور اردن طی کمتر از یک هفته است.

به گزارش دوشنبه ایرنا دستگیری این قاچاقچی که شب گذشته صورت گرفت بازتاب گسترده‌ای در شبکه های اجتماعی عراق داشت.

احتمالا دلیل این بازتاب گسترده تلاش برخی جریانها برای انحراف افکار عمومی مبنی بر ورود مواد مخدر به عراق از دیگر مرزهای این کشور همچون ترکیه و ایران است بی آنکه توجهی به مرز اردن وجود داشته باشد.

منابع محلی عراق گزارش دادند؛ بزرگترین فروشنده مواد مخدر غرب کشور با کمین نیروهای مبارزه با قاچاق مواد افیونی در ورودی شهر الرمادی به دام افتاد.

این قاچاقچی درحالی که قصد وارد کردن محموله بزرگی از قرص های روانگردان و مواد مخدر کریستال از مبداء اردن به عراق را داشت؛ دستگیر شد.

هفته گذشته نیز یک محموله دیگر شامل ۷ میلیون قرص روانگردان و ۹ کیلوگرم کریستال که آنها هم از مرز اردن به عراق قاچاق شده بود، کشف و ضبط شد که واکنش فعالان مجازی را به همراه داشت.

این مساله از آنجایی مهم جلوه می کند که برخی مسوولان عراقی معتقدند مواد مخدر توزیعی در این کشور از سایر مبادی وارد می شود بی‌آنکه دلیل و سند محکمی برای آن ارایه دهند.

گفته می شود دستگاه اطلاعاتی اردن جزو برترین ارگان های امنیتی جهان عرب به شمار می رود که از آغاز همه گیری کرونا اختیارات بیشتری نیز به آن اعطا شده است و همین امر باعث تعجب کاربران عراقی شده که اردن با دستگاه امنیتی قوی خود چگونه نمی تواند جلوی قاچاق عظیم مواد مخدر از مرز کوچک خود با عراق را بگیرد؟ آیا عمدی درکار است؟

دکتر فراس الیاسی از دانشگاه رسانه بغداد هفته گذشته در واکنش به پوشش خبر کشف ۷ میلیون قرص روانگردان توسط یکی از شبکه هایی که مواضع انتقادی به ایران دارد نوشت: “عجیب است که این شبکه ایران را به قاچاق این مواد متهم نکرده است!”.

سمیر عبید نویسنده و پژوهشگر مسائل سیاسی عراق نیز با انتشار یک توییت نسبت به این ماجرا واکنش نشان داد و گفت: حتما می خواهید بگویید اینها کار ایران است و رژیم صهیونیستی و عناصرش هم اصلا دخلی به این ماجرا ندارند؟

شمار دیگری از کاربران فضای مجازی و شبکه های اجتماعی نیز واکنش های مشابهی به موضوع داشتند.

عراق قوانین بسیار سختگیرانه ای در زمینه مبارزه با مواد مخدر دارد و کوچکترین و کمترین مواد و قرصی که دارای مخدر باشد را ممنوع و جرم تلقی می‌کند.

با این وجود به گفته مدیر بخش مبارزه با مواد مخدر وزارت کشور عراق در سال گذشته میلادی (۲۰۲۰) بیش از ۶ هزار متهم در مسایل مرتبط به مواد مخدر این کشور دستگیر شده‌اند.

لینک کوتاه : http://news.dchq.ir/3/?p=69472