• امروز : چهارشنبه - ۱۳ اسفند - ۱۳۹۹
  • برابر با : 20 - رجب - 1442
  • برابر با : Wednesday - 3 March - 2021
کل پست ها: 64937اخبار امروز : 12
1

بازدید سخنگوی دولت از اولین مرکز کارآفرینی برای افراد بهبودیافته از کارتن‌خوابی و اعتیاد

  • کد خبر : 68268
  • 04 اسفند 1399 - 8:51
بازدید سخنگوی دولت از اولین مرکز کارآفرینی برای افراد بهبودیافته از کارتن‌خوابی و اعتیاد
سخنگوی دولت از اولین مرکز کارآفرینی برای افراد بهبودیافته از کارتن‌خوابی و اعتیاد که توسط جمعیت طلوع بی‌نشان‌ها راه‌اندازی شده است، بازدید کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، علی ربیعی، سخنگوی دولت در جریان بازدید از مرکز کارآفرینی طلوع بی‌نشان‌ها درباره نقش چنین مجموعه‌ای در توانمندسازی افراد در معرض آسیب و نقش دولت در این زمینه گفت: بخشی از اینها توسط سازمان‌های دولتی حمایت می‌شوند. برای مثال زنان سرپرست خانوار توسط سازمان‌های دولتی و بهزیستی در فرایند آموزش قرار می‌گیرند. همچنین برنامه‌های آموزشی جداگانه‌ای برای افراد توان یاب اجرا می‌شود، اما شفایافتگانی که در این مرکز شاهد حضور آنها هستیم توسط یک گروه واسط به دولت متصل می‌شوند و بیشتر آموزش هنگام کار برای آنها درنظر گرفته شده است.

سخنگوی دولت ادامه داد: مقداری کمک‌های فنی بلاعوض نیز در اختیار قرار می‌گیرد و هر یک از این افراد که بتوانند به توانایی کار برسند، برای این منظور نیز امسال ۴هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفتیم که ممکن است در سال دیگر افزایش داشته باشد و تنها مخصوص این گروه‌ها است تا بتوانند وام اشتغال کوچک بگیرند.

ربیعی در پاسخ به این سوال که آیا این روزها به خرید می روید یا خیر گفت: معمولا غذای حاضری میخورم و به خرید هم می روم.چند روز پیش هم آش شل قلمکار به قیمت ۱۳ هزار تومن خوردم.

سخنگوی دولت در واکنش به برنامه دولت در کنترل قیمت ها گفت: اگر به ریشه این سوال نگاه کنیم، اصرار کردیم که ارز ۴۲۰۰ تومانی باقی بماند و خیلی ها بدون دانستن علت نگهداشتن این ارز، به صورت تک عاملی حتی در برخی از رسانه های بزرگ هم شروع به حمله کردند. در حالی که می دانستیم اگر ارز ۴۲۰۰تومانی حذف شود آثار آن بر سایر کالاها زیاد است.

او افزود: در دوران تعادل اقتصادی به سر نمی بردیم و دچار شوک های عظیم ارزی می شدیم. کسی می پرسید آیا قیمت مرغ هم ربطی به ارز دارد؟ باید بگویم بله، به جز آب و هوا بقیه موارد ارزی است.

سخنگوی دولت افزود: تنش ها وجود داشت و به مدیریت منسجم نیاز داشت، البته ممکن بود نواقصی در تصمیم گیری هم باشد. یکشنبه هفته گذشته در ستاد اقتصادی دولت این مساله مطرح و مجددا سه شنبه وزیر کشاورزی و وزیر صمت توضیحاتی دادند و در جلسه فردا صبح نیز بررسی آن ادامه خواهد داشت. در حال ایجاد تمهیدی هستیم که به صورت بین دستگاهی مشخص خواهد شد.

ربیعی ادامه داد: کار گمرک سامانه تجارت نهایی شد و ارزی که اختصاص داده می شود و از گمرک خارج و در کشتی پهلو می گیرد تا زمانی که به خرده فروشی برسد رصد می شود.

او در پاسخ به این سوال که آیا قیمت ها کاهش می یابد، گفت: تمام تلاش بر این است که زندگی باید قابل تحمل باشد و اعلام می کنم اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی کماکان ادامه خواهد داشت. عده ای سوءاستفاده کردند به ویژه در مسئله روغن و فکر کردند می‌توانند ۴ برابر قیمت اصلی در بازار به فروش بر سانند. اما توانستیم جلوی بسیاری از این تکانه‌ها را بگیریم.

سخنگوی دولت در ادامه با اشاره به بازدید از مرکز بازآفرینی طلوع بی نشان ها گفت: این برنامه با هدف حمایت از اشتغال حمایتی و گروه‌های اجتماعی خاص که به چرخه زندگی باز می‌گردند، انجام شد.

او با بیان اینکه دولت دو سیاست تولید و اشتغال را در این رابطه دنبال می‌کند، ادامه داد: توسعه زیرساخت‌ها را دنبال کردیم که برای اقتصاد خرد و تامین معیشت برخی گروه‌های خاص که در چرخه اشتغال صنعتی بزرگ نمی‌توانند قرار گیرند، کافی نیست. بنابراین سیاست اشتغال حمایتی را آغاز کردیم که هم به رشد ملی کمک کند و هم منجر به هدررفت پول نشود.

ربیعی با بیان اینکه این سیاست‌گذاری در چند شعبه گسترش و ادامه یافت، ادامه داد: بخشی از آن، شناسایی گروه‌های آسیب پذیر بود و در ادامه تفکیک و با توجه به تفاوت ها برنامه آموزشی برای آنها تدارک دیده شد.

او ادامه داد: سه هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان مبلغ قرض الحسنه برای گروه‌های نجات یافته از آسیب اختصاص پیدا کرد.

ربیعی افزود: کرونا باعث شد تا مقداری از منابع اشتغال را به کار گیریم و تا امروز ۱۵ هزارمیلیارد تومان در حوزه ورزش، حمل و نقل، خدمات و دیگر حوزه ها در راستای اشتغال به بانک ها معرفی شدند که تا امروز ۹ هزار میلیارد پرداخت و علاوه بر این ۵ هزار میلیارد تومان دیگر ظرفیت وجود دارد.

او افزود: علاوه بر این برای اینکه مهاجرت معکوس صورت گیرد، سیاست اشتغال حمایتی را اجرا و در پی آن سهم اشتغال روستاییان از ۳ درصد به ۲۹ درصد رسیده است و حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان وام ارزان قیمت با سود ۴ و ۱۰ درصد برای روستاییان در نظر گرفتیم و گزارش هایی از مهاجرت معکوس دریافت کردیم.

ربیعی در ادامه با بیان اینکه دولت بر اشتغال خانگی نیز تمرکز کرد، گفت: یک برنامه اشتغال حمایتی را در این مدت دنبال کردیم و برای مثال امسال هزار و ۳۵۰ میلیارد تومان برای توسعه گیاهان دارویی در مناطق محروم اختصاص دادیم و در آینده ای نه چندان دور اشتغال زایی براساس توانمندکردن خواهد بود.

ربیعی در ادامه توضیحاتی درباره طلاق، کارتن خوابی و کودکان کارِ خیابان ارائه کرد و گفت: پیش از این تصور بر این بود که پدیده هایی از جمله طلاق و اعتیاد با فقر رابطه معنادار و خطی دارد اما مطالعات بعدی آنرا رد کرد و تنها فقر را دخیل ندانست چرا که عوامل اجتماعی دیگری هم موثر بودند. برای مثال در زمینه طلاق فکر می شد تمام طلاق ها ناشی از فقر یا اعتیاد است اما ناهماهنگی های ارزشی رتبه اول را به خود اختصاص داد.

سخنگوی دولت با بیان اینکه بخشی از پدیده کارتن خوابی ناشی از فقر و بیکاری است، گفت: بخشی از آن نیز به دلیل عوامل اجتماعی است که باید از یکدیگر تفکیک شوند.

ربیعی درباره کودکان خیابان نیز گفت: نمی‌توان با یک قاعده کلی برای کودکان خیابان حرکت کرد چرا که بخشی از آنها زندگی سالم دارند و کمک حال خانواده هستند. تمام تلاش ما این است که این افراد از مدرسه باز نمانند و فکر نمی کنم در کشور کسی باشد که به مدرسه نرود و اسمش را نداشته باشیم و به سراغش نرفته باشیم.

ربیعی در پایان گفت: اما برخی از این کودکان به شکل خشن توسط افراد به کار گرفته می شوند و ما با آنها به شدت برخورد خواهیم کرد و برای آنها مجازات نیز پیش بینی می کنیم. بخشی از این کودکان نیز به دلیل ناتوانی و اعتیاد خانواده کار می کنند. اما در مجموع جریان پیچیده ای است و مبارزه کماکان ادامه دارد.

لینک کوتاه : http://news.dchq.ir/3/?p=68268