• امروز : یکشنبه - ۱۳ فروردین - ۱۴۰۲
  • برابر با : 12 - رمضان - 1444
  • برابر با : Sunday - 2 April - 2023
کل پست ها: 68809اخبار امروز : 0
6

برنامه هاي فرهنگي و پيشگيري در طرح یاری گران زندگی دارای اولویت هستند

  • کد خبر : 67679
  • 30 دی 1399 - 10:58
برنامه هاي فرهنگي و پيشگيري در طرح یاری گران زندگی دارای اولویت هستند
دبير شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر خراسان رضوی گفت: در طرح یاریگران زندگی و راهبرد اجتماعي شدن مبارزه با مواد مخدر، برنامه هاي فرهنگي و پيشگيري از اولويت نخست برخوردارند.

محمدحسین صالحی در بازدید از برنامه‌های فرهنگي و پيشگيري سازمان‌های مردم نهاد در محلات شهری مشهد گفت: در راستاي اجراي طرح یاریگران زندگی و برنامه‌هاي اجتماعي شدن امر مبارزه با موادمخدر، نهادينه كردن نقش مشاركت عمومي در برنامه‌هاي حوزه مبارزه با موادمخدر نقش مهم و اساسي دارد و مي‌بايست از اين ظرفيت استفاده بهينه شود.
وی با بیان لزوم رصد فعالیت‌ها در زمینه‌ی پيشگيري از آسیب‌های اجتماعی و اعتياد، اظهار داشت: تحقیقات و مطالعات جدید نشان می‌دهد که باید برای جلوگیری از بروز و شیوع مصرف موادمخدر همیشه اقدامات پیشگیرانه در اولویت برنامه‌ریزی‌ها باشد.
دبیر شورا افزود: استفاده از شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی، توجه جدی به حوزه پیشگیری در فضاهای کاری، تربیت نیروهای متخصص در امر پیشگیری در محیط‌های خانه، محله، مدرسه، دانشگاه، ادارات، مراکز صنعتی از اولویت‌های فرهنگی و پیشگیری هستند و هدف اصلي در این راستا، کاهش تقاضا یعنی پیشگیری، درمان و حمایت‌های اجتماعی است و سیاست محوری ستاد هم به سمت مبارزه همه جانبه و متوازن، با اولويت فرهنگي پيشگيري است.
صالحی به برنامه مرحله نخست “طرح جامع مبارزه با مواد مخدر با محوریت محلات” در مشهد اشاره و بیان کرد: در این چارچوب تاکنون ۱۳ محله در این کلانشهر شناسایی و هماهنگی‌های توجیهی اولیه برای پاک نمودن این محلات انجام شده است.
وی افزود: طرح جامع مبارزه با مواد مخدر با محوریت محلات طی روزهای آینده اجرایی خواهد شد این طرح با هدف درمان، پیشگیری، توانمندسازی و مقابله با خرده فروشان مواد می‌باشد که در این راستا ۱۳ محله در شهر مشهد شناسایی و هماهنگی‌ها و جلسات اولیه توجیهی انجام شده و برنامه‌های محله‌ور پیشگیری از اعتیاد را راه‌اندازی کرده ایم که این موضوع به یک حرکت اجتماعی گسترده و پایدار تبدیل شود.
دبیر شورا یاری گران زندگی و رویکرد اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر را رویکرد مثبت و تاثیرگذار دانست و افزود: حضور و مشارکت مردم در امر مبارزه با موادمخدر و روان‌گردان می‌تواند منجر به موفقیت های زیادی شود كه اين مهم نیازمند همکاری و همراهی آحاد جامعه در امر پیشگیری و مبارزه با مواد مخدر است.
صالحی گفت: شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان با هدف انسجام‌ بخشی به سیاست‌ها و ارائه فعالیت‌‌های سازمان‌های غیر دولتی فعال در حوزه اعتیاد با رویکرد پیشگیری، درمان و حمایت‌های اجتماعی از آسیب ‌دیدگان و افراد در معرض آسیبِ‌های اجتماعی از جمله اعتیاد اقدامات خوبی را با همکاری دستگاه‌های اداری استان و سازمان‌های مردم نهاد در خراسان رضوی اجرا کرده است.
برگزاری دوره‌ آموزشی پیشگیری از اعتیاد ویژه بانوان شاغل
دوره‌ی آموزشی پیشگیری اولیه از اعتیاد در قالب کارگاه های توان افزایی مهارتی و غربالگری پزشکی و سلامت روان ویژه بانوان شاغل در کارگاه های تفکیک ضایعات شهرداری مشهد برگزار شد.
این دوره آموزشی توسط اداره مشارکت‌های اجتماعی سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد با هدف پیشگیری از اعتیاد و ارتقای سطح سلامت بانوان شاغل در این گروه شغلی پرخطر برگزار شد و طی آن بانوان شاغل در کارگاه های تفکیک ضایعات با آموزش اصول پیشگیری، افزایی مهارتی، مهارت های زندگی و اجتماعی آشنا شدند.
گفتنی است؛ این دوره آموزشی پیشگیری از اعتیاد توسط شهرداری مشهد در راستای برنامه های پیشگرانه کارکنان دستگاه های اداری با اولویت مشاغل حساس و گروه های پرخطر برگزار شد.

لینک کوتاه : http://news.dchq.ir/3/?p=67679
  • ارسال توسط :
  • منبع : روابط عمومی شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان خراسان رضوی99.10.30
  • 185 بازدید
  • بدون دیدگاه