• امروز : یکشنبه - ۱۳ فروردین - ۱۴۰۲
  • برابر با : 12 - رمضان - 1444
  • برابر با : Sunday - 2 April - 2023
کل پست ها: 68809اخبار امروز : 0
6

مجامع صنفی به حوزه پیشگیری از اعتیاد وارد شوند

  • کد خبر : 66986
  • 29 آذر 1399 - 6:34
مجامع صنفی به حوزه پیشگیری از اعتیاد وارد شوند
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان خراسان رضوی با بیان اینکه اعتیاد و مصرف موادمخدر سر منشاء بروز بسیاری از آسیب‌های اجتماعی از جمله طلاق و سرقت است، بر ورود مجامع صنفی به حوزه پیشگیری از اعتیاد تاکید کرد.

محمدحسین صالحی در جلسه آموزش مجازی برای متصدیان اتحادیه عطاری‌های گیاهان داروی مجاز سطح شهرستان مشهد گفت: اعتیاد و مصرف موادمخدر سر منشاء بروز بسیاری از آسیب‌های اجتماعی از جمله طلاق و سرقت است؛ بنابراین تمامی دستگاه و ظرفیت های فرهنگی اجتماعی و سرمایه های مردمی استان می‌بایست به صورت جهادی در حوزه سالم‌سازی و پیشگیری از اعتیاد اهتمام جدی تری داشته باشند.
وی افزود: پیشگیری از اعتیاد به اقدامات اساسی نیاز دارد؛ به همین دلیل تبیین مضرات اعتیاد در جامعه و آگاه‌بخشی به خانواده‌ها در زمینه پیشگیری از اعتیاد بسیار موثر بوده و اصل مهمی است و باید سازمان‌های مردم‌نهاد و مجامع صنفی در بحث پیشگیری از اعتیاد وارد شوند.
دبیر شورا از کاهش سن اعتیاد، تغییر مصرف مواد از سنتی به صنعتی و حساسیت‌های حوزه اعتیاد بانوان به عنوان سه شاخص نگران کننده یاد کرد و خواستار آسیب شناسی و اقدام لازم در این زمینه شد.
صالحی ضمن تبیین سیاست‌های کلی ستاد مبارزه با موادمخدر در خصوص نظارت بر عطاری‌ها و برخورد با عطاری‌های متخلف در حوزه موادمخدر افزود: متاسفانه دسترسی به موادمخدر خیلی آسان شده و در برخی از عطاری‌ها شاهد عرضه انواع موادمخدر و روان‌گردان‌ها و یا داروهای گیاهی ترک اعتیاد غیر مجاز هستیم، لذا اگر ما بعنوان متولیان این حوزه با همکاری و مشارکت مردم کاری نکنیم، شرایط بدتر می‌شود.
وی با اشاره به لزوم بهبود و ارتقای برنامه‌های نظارتی بر مراکز صنفی عطاری و رفع مشکلات این مراکز اظهار داشت: قانون باید اصلاح شود و به تیم‌های نظارتی دستگاه اجرایی نیز قدرت برخورد بیشتری در مقابل تخلفات داده شود که در حال رایزنی و چاره‌جویی هستیم تا این مشکل حل شود و بتوانیم با همکاری دستگاه قضایی، اتاق اصناف و دانشگاه علوم پزشکی ضمن افزایش تیم های نظارتی، اقدام قاطع و مؤثری در برابر تخلفات داشته باشیم.
دبیر شورا با اشاره به ضرورت مشارکت جدی همه دستگاه‌ها در امر مبارزه با مواد مخدر، ادامه داد: در راستای اهداف آموزشی ستاد مبارزه با مواد مخدر و جلسه کارگروه برخورد با عطاریهای متخلف در حوزه مواد مخدر، این برنامه آموزشی و آگاهی بخشی برای متصدیان عطاریهای مجاز سطح شهرستان مشهد برگزار شد و امید است این روند آموزشی با حضور دیگر استادان و مسؤلین استانی ادامه و استمرار داشته یاشد.
در ادامه این جلسه آموزشی، سرگرد خاکشور مسئول آزمایشگاه پلیس مبارزه مبارزه با مواد مخدر استان در خصوص آشنایی با انواع مواد مخدر و داروهای مخدر و روانگردان و کپسول های دست ساز غیر مجاز برخی عطاریها و اشاره به بندهای قانونی برخورد با متخلفین در این زمینه – دکتر دانایی نماینده معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در خصوص نحوه نظارت دانشگاه بر عطاریها با هدف جلوگیری از فروش داروهای مخدر در عطاریها و منع مداخله در درمان – رضائیان معاون اتحادیه گیاهان دارویی مشهد با موضوع تاکید بر فعالیت سالم و بدون تخلف عطاری‌ها و عدم فروش داروهای مخدر و ارائه قوانین صنفی برخورد با متخلفین در این حوزه مطالبی را بیان داشتند.

لینک کوتاه : http://news.dchq.ir/3/?p=66986
  • ارسال توسط :
  • منبع : روابط عمومی شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان خراسان رضوی 99.09.29
  • 144 بازدید
  • بدون دیدگاه