• امروز : پنج شنبه - ۲۰ بهمن - ۱۴۰۱
  • برابر با : 19 - رجب - 1444
  • برابر با : Thursday - 9 February - 2023
کل پست ها: 68514اخبار امروز : 0
2

ایران در خط مقدم مبارزه جهانی با مواد مخدر است/۷۰ درصد کشفیات در ۷ استان‌ شرقی

  • کد خبر : 84262
  • 12 دی 1401 - 11:23
ایران در خط مقدم مبارزه جهانی با مواد مخدر است/۷۰ درصد کشفیات در ۷ استان‌ شرقی
دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور گفت: ما در خط مقدم مبارزه جهانی با مواد مخدر هستیم واقدامات ایران در این زمینه برای دنیا شگفت آور است.

به گزارش خبرنگار گروه رفاه اجتماعی خبرگزاری فارس، اسکندر مومنی دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور در نشست تخصصی نقش جمهوری اسلامی ایران در مبارزه هوشمند و دانش بنیان با مواد مخدر در عرصه های ملی، منطقه ای و بین الملل شهادت سردار سلیمانی و همراهانشان را تسلیت گفت و اظهار کرد: این جمع تمامی نقشه های دشمنان را برآب کردند و در نهایت عصبانیت یک مقام رسمی ما را در یک کشور دیگر به شهادت رساندند و بدون تردید راه حاج قاسم توسط همرزمان و مردم کشور مصمم تر از گذشته دنبال خواهد شد.

وی گفت: ما در ستاد ۴ حوزه را با همکاری دستگاه های دیگر پیگیری خواهیم کرد. در حوزه مبارزه با عرصه و قاچاق، حوزه پیشگیری از مصرف و درمان معتادان و توانمندسازی و بازگشت معتادان سیاست هایی را پیش گرفته ودنبال می کنیم.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور تأکید کرد: در حوزه مقابله و مبارزه، ما در خط مقدم مبارزه جهانی با مبارزه مواد مخدر هستیم واقدامات ایران در این زمینه شگفت آور برای تمام دنیا است و ما تمام ظرفیتها را به میدان آورده ایم. به طوری که ۹۲ درصد کشفیات تریاک دنیا مربوط به ایران است
و در این میان ۵۹ درصد کشفیات مربوط به مرفین و ۲۷ درصدهروئین است و ایران رتبه اول را در کشفیات مواد مخدر در دنیا دارد. این اعداد خالی نیستند و پشت اینا تلاش ها و ایثارهایی نهفته است.

وی اضافه کرد: در یکسال گذشته ۱۲ شهید و ده ها جانباز را تقدیم کرده ایم و نیروی انتظامی ۸۶ درصد کشفیات را به خود اختصاص داده است. ایران نه مبدا تولید و نه تنها مقصد مصرف است. ما در مسیر هستیم و ما بیش از هزار تن کشفیات مواد مخدر را داریم و در ۲۰ سال گذشته تولید مواد مخدر با حمایت امریکایی ها در افغانستان ۵۰ برابر شده است.

مومنی ادامه داد: ما مبارزه با همه جانبه و هوشمند انجام می دهیم ۷۰ درصد کشفیات ما در ۷ استان‌های شرقی است ومابقی در سایر مناطق است. ۷۰ درصد کشفیات ناشی از اقدامات اطلاعاتی و شناسایی باندها و شبکه ها است.

وی با اشاره به تلاش طالبان برای تولید مواد مخدر گفت: علی رغم آنکه طالبان اعلام کرده که کشت مواد مخدر را کاهش میدهد و ممنوع است اما بنا بر آمار جهانی سطح کشت ۱۵ درصد نیز افزایش پیدا کرده است و این نشان می دهد ما باید تلاش ها را بیشتر کنیم.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور خاطرنشان کرد: در حوزه پیشگیری طرح یاری گران زندگی تصویب شد و با اولویت آموزش و پرورش و خانوا ه ها شروع شده و در حال حاضر ۴۰ هزار مدرسه پوشش داده شده و به ۸۰ هزار مدرسه نیز می رسد.

وی عنوان کرد: در حوزه درمان شیوه های نوین و داروهای نوین تولید شده و در یکسال اخیر در سازمان زندان ها در جامعه ۱۳ هزار نفری تست شد و نتیجه خوبی گرفته شده است و گرایش به مواد مخدر در این شیوه کاهش پیدا کرده است.
مومنی تصریح کرد: در حوزه قانون گذاری نیاز به روزآمد کردن قانون داریم و موضوعات جدیدی را باید در قانون ببینیم.

لینک کوتاه : http://news.dchq.ir/3/?p=84262