• امروز : چهارشنبه - ۴ خرداد - ۱۴۰۱
  • برابر با : 24 - شوال - 1443
  • برابر با : Wednesday - 25 May - 2022
کل پست ها: 67023اخبار امروز : 0
3

ستاد مبارزه با مواد مخدر و سازمان صداوسیما ، تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند

  • کد خبر : 77412
  • 11 اردیبهشت 1401 - 12:15
ستاد مبارزه با مواد مخدر و سازمان صداوسیما ، تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند
ستاد مبارزه با مواد مخدر و سازمان صداوسیما به‌منظور افزایش آگاه‌سازی آحاد جامعه و پیشگیری از گرایش به مواد مخدر تفاهم‌نامه همکاری امضاء کردند.

به گزارش روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر؛ در مراسم امضای این تفاهم‌نامه، دکتر اسکندر مؤمنی با اشاره به‌ضرورت امضای این تفاهم‌نامه گفت: ستاد مبارزه با مواد مخدر در چهار حوزه مقابله، پیشگیری، درمان و توانمندسازی، فعالیت‌هایی را انجام می‌دهد و هر چهار حوزه را همسو با یکدیگر پیش می‌برد.
وی افزود: در حوزه مقابله از ورود مواد مخدر و توزیع آن به داخل و ترانزیت جلوگیری و در حوزه درمان به اشخاصی که گرفتار این بلیه شده¬اند، کمک می¬شود، در حوزه توانمندسازی نیز تلاش می‌کند تا افراد بهبودیافته بعد از درمان به جامعه برگردند.
دبیرکل ستاد در ادامه؛ حوزه پیشگیری را مهم‌ترین و اولویت بلندمدت ستاد خواند و گفت : کشور ما در مجاورت مرکز تولید مواد مخدر قرار گرفته و قول ممنوعیت کشت خشخاش را باید در عمل شاهد بود، لیکن ما هیچ راه گریزی نداریم تا اقدامات پیشگیرانه را در حوزه اعتیاد و مواد مخدر در اولویت اقدامات خود قرار دهیم.
وی افزود: طی ۴۰ سال گذشته اقداماتی در همه حوزه‌های مبارزه انجام‌شده اما توجه به حوزه پیشگیری اولویت دارد.
ایشان بیان داشت: جامعه انتظار دارد که « کاری کنیم مواد مخدری برای مصرف در دسترس نباشد»؛ این اقدام مهم است و وظیفه مسئولان است اما به‌تنهایی کافی نیست و باید به مرحله‌ای برسیم که علاوه بر جلوگیری از عرضه مواد مخدر، تقاضای آن نیز کاهش یابد و این نیاز به فعالیت جدی‌تر در حوزه پیشگیری از اعتیاد دارد. اگر بخواهیم این امر را به سامان برسانیم باید هر دو حوزه به‌صورت موازی باهم پیش بروند، هم تلاش شود مواد مخدری در دسترس نباشد و هم بازدارندگی درونی ایجاد شود تا افراد به سمت مصرف مواد مخدر نروند.
دبیر کل ستاد با اشاره به انجام پیمایش علمی در امر اعتیاد گفت: طبق این پیمایش از جمعیت آماری، ۳۳ درصد افرادي كه معتاد شده‌اند علت گرايش به مواد مخدر را «نداشتن قدرت نه گفتن» در مقابل پيشنهاد گروه همسالان براي مصرف مواد مخدر عنوان كردند و بالغ‌بر ۳۰ درصد نيز گفتند ما فكر نمی‌کردیم با چند بار مصرف معتاد شويم، همچنین درصد زیادی از خانواده‌ها نیز، زمان طولانی بعد از گرفتار شدن فرزندانشان متوجه اعتیاد ایشان می‌شوند.
وی افزود: این آمارها نشان می‌دهد که در حوزه پیشگیری از اعتیاد باید از همه ظرفیت‌ها استفاده کنیم، ما استفاده از ظرفیت‌های زیادی را همچون ورزش و… شروع کردیم اما اولویت اصلی در این حوزه را به آموزش‌وپرورش و صداوسیما اختصاص دادیم و در تفاهم‌نامه با آموزش‌وپرورش ، علی‌رغم بروز شرایط کرونایی از بستر «شاد» استفاده شد و حدود ۴۰ هزار مدرسه تحت پوشش طرح یاریگران زندگی و بیش از پنج میلیون نفر دانش‌آموز و خانواده‌هایشان تحت پوشش این طرح قرار گرفتند.
دبیر کل ستاد بیان داشت: صداوسیما نیز به توجه به بضاعت ، توان و تأثیرگذاری در جامعه و با استفاده از شیوه‌های هنرمندانه می‌تواند اقداماتی خوبی را در راستای تغییر سبک زندگی به منظور پیشگری از اعتیاد انجام دهد، لذا درصدد هستیم برای مصون کردن جامعه در برابر آسیب‌های اجتماعی به‌ویژه اعتیاد و اطلاع‌رسانی از این رسانه پرمخاطب، بیش از گذشته استفاده کنیم.
مؤمنی تصریح کرد: با همه توان معتقدیم که پیشگیری از اعتیاد؛ حوزه راهبردی ستاد است و اگر حوزه‌های مقابله و درمان در اولویت کوتاه‌مدت هستند، حوزه پیشگیری از اعتیاد با توجه به این موضوعاتی که مطرح شد، اولویت اصلی ستاد است.
وی در پایان گفت: ضرورت دارد نمایندگانی از سوی ستاد و سازمان صداوسیما ، روند اجرا و اثربخشی این تفاهم نامه را ارزیابی و بازخورد آن را به مسئولان اعلام کنند، امضای این تفاهم نامه به منزله پایان کار نیست بلکه آغاز راه است، لذا پرداختن به موضوع مواد مخدر آن‌هم به‌صورت مستمر و جدی و همچنین انعکاس فعالیت‌های مبارزه با مواد مخدر از الزامات رسانه‌ای هستند که امیدوارم شاهد ایجاد موج خبر و رسانه در این عرصه باشیم.

لینک کوتاه : http://news.dchq.ir/3/?p=77412
  • ارسال توسط :
  • منبع : روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر
  • 179 بازدید
  • بدون دیدگاه