• امروز : چهارشنبه - ۲۶ مرداد - ۱۴۰۱
  • برابر با : 20 - محرم - 1444
  • برابر با : Wednesday - 17 August - 2022
کل پست ها: 67527اخبار امروز : 11
15

افزایش خطر خشونت خانگی با مصرف مواد غیرقانونی در مردان ایرانی

  • کد خبر : 70361
  • 21 اردیبهشت 1400 - 10:17
افزایش خطر خشونت خانگی با مصرف مواد غیرقانونی در مردان ایرانی
محققان مرکز ملی مطالعات اعتیاد در پژوهشی نشان دادند مصرف مواد غیرقانونی در مردان ایرانی با افزایش خطر خشونت خانگی همراه است.

در این پژوهش با روش مرور نظام‌مند و متاآنالیز (فراتحلیل)، نتایج ۱۸ مطالعه ایرانی مرتبط با یکدیگر (۱۴ مطالعه مرتبط با همسر آزاری و ۴ مطالعه مرتبط با کودک آزاری) با هدف ترکیب آماری یافته‌ها با هم ادغام شدند.

ترکیب نتایج این مطالعات نشان داد مصرف مواد غیرقانونی در مردان ایرانی می‌تواند خطر هر نوع خشونت، خشونت فیزیکی، روانی و جنسی نسبت به همسر را در بازه زمانی یکساله به ترتیب به میزان ۳,۵، ۵,۴، ۶,۲ و ۷,۲ برابر افزایش دهد.

در مورد کودک آزاری نیز نتایج نشان داد خشونت فیزیکی یکسال اخیر نسبت به کودکان در والدینی که مصرف مواد غیرقانونی داشتند، ۳,۹ برابر بیشتر از والدین عادی بود.

این نتایج، ضرورت تدوین مداخلات مؤثر به منظور پیشگیری و مراقبت از خشونت در زنان و کودکان دارای سرپرست مصرف کننده مواد غیرقانونی را برجسته می‌سازد.

انجام اقدامات مناسب برای افزایش آگاهی‌های فردی، خانوادگی و اجتماعی نسبت به آسیب پذیری زنان و کودکان و بهبود مهارت‌های مقابله‌ای این قشر از افراد جامعه ضروری به نظر می‌رسد.

لینک مقاله

لینک کوتاه : http://news.dchq.ir/3/?p=70361